Past winners

2021 – Odense US$ 850.000,-
MS: Viktor Axelsen, Denmark
WS: Akane Yamaguchi, Japan
MD: Takuro Hoki/Yugo Kobayashi, Japan
WD: Huang Dong Ping/Zheng Yu, China
XD: Yuta Watanabe/Arisa Higashino, Japan

2020 – Odense US$ 750.000,-
MS: Anders Antonsen, Denmark
WS: Nozomi Okuhara, Japan
MD: Marcus Ellis/Chris Langridge, England
WD: Yuki Fukushima/Sayaka Hirota, Japan
XD: Mark Lamsfuss/Isabel Herttrich, Germany

2019 – Odense US$ 775.000,-
MS: Kento Momota, Japan
WS: Tzu Ying Tai, Chinese Taipei
MD: Marcus Fernaldi Gideon/Kevin Sanjaya Sukamuljo, Indonesia
WD: Baek Ha Na/Jung Kyung Eun, Korea
XD: Praveen Jordan/Melati Daeva Oktavianti, Indonesia

2018 – Odense US$ 775.000,-
MS: Kento Momota, Japan
WS: Tzu Ying Tai, Chinese Taipei
MD: Marcus Fernaldi Gideon/Kevin Sanjaya Sukamuljo, Indonesia
WD: Yuki Fukushima/Sayaka Hirota, Japan
XD: Siwei Zheng/Yaqiong Huang, China

2017 – Odense US$ 750.000,-
MS: Kidambi Srikanth, India
WS: Ratchanok Intanon, Thailand
MD: Liu Cheng/Zhang Nan, China
WD: Lee So Hee/Shin Seung Chan, Korea
XD: Tang Chun Man/Tse Ying Suet, Hong Kong

2016 – Odense US$ 700.000,-
MS: Tanongsak Saensomboonsuk, Thailand
WS: Akane Yamaguchi, Japan
MD: Shem V Goh/Kiong Wee Tan, Malaysia
WD: Misaki Matsutomo/Ayaka Takahashi, Japan
XD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Denmark

2015 – Odense US$ 650.000,-
MS: Chen Long, China
WS: Li Xuerui, China
MD: Lee Yong Dae/Yoo Yeon Seong, Korea
WD: Jung Kyung Eun/Shin Seung Chan, Korea
XD: Ko Sung Hyun/Kim Ha Na, Korea

2014 – Odense US$ 600.000,-
MS: Chen Long, China
WS: Li Xuerui,China
MD: Haifeng Fu/Nan Zhang, China
WD: Xiaoli Wang/Yang Yu, China
XD: Chen Xu/Jin Ma, China

2013 – Odense US$ 400.000,-
MS: Chen Long, China
WS: Yihan Wang, China
MD: Yong Dae Lee/Yeon Seong Yoo, Korea
WD: Yixin Bao/Jinhua Tang, China
XD: Nan Zhang/Yunlei Zhao, China

2012 – Odense US$ 400.000,-
MS: Chong Wei Lee, Malaysia
WS: Saina Nehwal, India
MD: Baek Choel Shin/Yeon Seong Yoo, Korea
WD: Jin Ma/Jihua Tang, China
XD: Chen Xu/Jin Ma, China

2011 – Odense US$ 400.000,-
MS: Chen Long, China
WS: Xin Wang, China
MD: Jae Sung Jung/Yong Dae Lee, Korea
WD: Xiaoli Wang/Yang (F) Yu, China
XD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Denmark

2010 – Odense US$ 200.000,-
MS: Jan Ø. Jørgensen, Denmark
WS: Wang Yihan, China
MD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
WD: Miyuku Maeda/Satoko Suetsuna, Japan
XD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Denmark

2009 – Odense US$ 200.000,-
MS: Simon Santoso, Indonesia
WS: Tine Rasmussen, Denmark
MD: Kien Keat Koo/Boon Heong Tan, Malaysia
WD: Pan Pan/Zhang Yawen, China
XD: Joachim Fischer Nielsen, Christinna Pedersen, Denmark

2008 – Odense US$ 200.000,-
MS: Peter Høeg Gade, Denmark
WS: Wang Lin, China
MD: Markis Kido/Hendra Setiawan, Indonesia
WD: Eei Hui Chin/Pei Tty Wong, Malaysia
XD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Denmark

2007 – Odense
MS: Lin Dan, China
WS: Lu Lan, China
MD: Kien Keat Koo/Boon Heong Tan, Malaysia
WD: Wei Yang/Jiewen Zhang, China
XD: Hanbin He/Yang Yu, China

2006 – Aarhus
MS: Chen Hong, China
WS: Jiang Yanjiao, China
MD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Denmark
WD: Kamila Augustyn/Nadiezda Kostiuczyk, Poland
XD: Anthony Clark/Donna Kellogg, England

2005 – Aarhus
MS: Chong Wei Lee, Malaysia
WS: Pi Hongyan, France
MD: Chong Ming Chan/Kien Keat Koo, Malaysia
WD: Kumiko Ogura/Reiko Shiota, Japan
XD: Thomas Laybourn/Kamilla R. Juhl, Denmark

2004 – Aarhus
MS: Lin Dan, China
WS: Xie Xingfang, China
MD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Denmark
WD: Wie Yilli/Zhao Tingting, China
XD: Chen Qiqiu/Zhao Tingting, China

2003 – Aarhus
MS: Lin Dan, China
WS: Gong Ruina, China
MD: Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
WD: Yang Wei/Zhang Jiewen,China
XD: Kim Dong Moon/Ra Kyung Min, Korea

2002 – Farum
MS: Chen Hong, China
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Kim Dong Moon/Ha Tae Kwon, Korea
WD: Wei Yilli/Zhao Tingting, China
XD: Kim Dong Moon/Hwang Yu Mi, Korea

2001 – Farum
MS: Bao Chunlai, China
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Martin Lundgaard Hansen/Lars Paaske, Denmark
WD: Helene Kirkegaard/Rikke Olsen, Denmark
XD: Tri Kush Aryanto/Emma Ermawati, Indonesia

2000 – Farum
MS: Peter Gade, Denmark
WS: Zhou Mi, China
MD: Eng Hian/Flandy Limpele, Indonesia
WD: Lin Chen/Xuelian Jiang, China
XD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Denmark

1999 – Vejle
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Martin Lundgaard Hansen/Lars Paaske, Denmark
WD: Qin Yiyuan/Gao Ling, China
XD: Liu Yong/Ge Fei, China

1998 – Vejle
MS: Peter Gade, Denmark
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesia
WD: Qin Yiyan/Tang Hetian, China
XD: Jon Holst-Christensen/Ann Jørgensen, Denmark

1997 – Vejle
MS: Dong Jiong, China
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Jon Holst-Christensen/Michael Søgaard, Denmark
WD: Ann Jørgensen/Majken Vange, Denmark
XD: Jens Eriksen/Marlene Thomsen, Denmark

1996 – Middelfart
MS: Thomas Stuer-Lauridsen, Denmark
WS: Gong Zhichao, China
MD: Thomas Stavngaard/Jim Laugesen, Denmark
WD: Rikke Olsen/Helene Kirkegaard, Denmark
XD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Denmark

1995 – Odense
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Lim Xiao Qing, Sweden
MD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Denmark
WD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Denmark
XD: Cheng Xingdong/Peng Xingyong, China

1994 – Esbjerg
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Camilla Martin, Denmark
MD: Denny Kantono/S. Antonius, Indonesia
WD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sweden
XD: Thomas Lund/Marlene Thomsen, Denmark

1993 – Hoejbjerg
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Ye Zhaoying, China
MD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Denmark
WD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen, Denmark
XD: Thomas Lund, Danmark/Catrine Bengtsson, Sweden

1992 – Aalborg
MS: Darren Hall, England
WS: Susi Susanti, Indonesia
MD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Denmark
WD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sweden
XD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Denmark

1991 – Solroed
MS: Hermawan Susanto, Indonesia
WS: Susi Susanti, Indonesia
MD: Yumin Zheng/Zhanzhong Huang,China
WD: Nettie Nielsen, Denmark/Gillian Gowers, England
XD: Thomas Lund/Pernille Dupont Denmark

1990 – Aabenraa
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Tang Jiuhong, China
MD: Li Yongbo/Tian Bingyi, China
WD: Lotte Olsen/Dorte Kjær, Denmark
XD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Denmark

1989 – Hoejbjerg
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Tang Jiuhong, China
MD: Li Yongbo/Tian Bingyi, China
WD: Lin Ying/Guan Weizhen, China
XD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Denmark

1988 – Odense
MS: Poul-Erik Høyer Larsen, Denmark
WS: Li Lingwei, China
MD: Li Yongbo/Tian Bingyi, China
WD: Lin Ying/Guan Weizhen, China
XD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Denmark

1987 – Esbjerg
MS: Torben Carlsen, Denmark
WS: Lee Young-Suk, Korea
MD: Razif Sidek/Jalani Sldek, Malaysia
WD: Atsuko Tokuda/Yoshiko Tago, Japan
XD: Mark Christiansen, Denmark/Maria Bengtsson, Sweden

1986 – Aalborg
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Zheng Yuli, China
MD: Li Yongbo/Tian Bingyi,China
WD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
XD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1985 (October) – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Yun Ja Kim, Korea
MD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Denmark
WD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
XD: Nigel Tier/Gillian Gowers, England

1985 (March) – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Zheng Yuli, China
MD: Li Yongbo/Tian Bingyi, China
WD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
XD: Dipak Taylor/Nora Perry, England

1984 – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Kirsten Larsen, Denmark
MD: Joo Bong Park/Moon Soo Kim, Korea
WD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
XD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1983 – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Qian Ping, China
MD: Thomas Kihlström/Stefan Karlsson, Sweden
WD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
XD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

1982 – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Wu Jiangqui, China
MD: Joo Bong Park/Eun Ku Lee, Korea
WD: Nora Perry/Jane Webster, England
XD: Thomas Kihlström, Sweden/Nora Perry, England

1981 – Copenhagen
MS: Morten Frost, Denmark
WS: Lene Køppen, Denmark
MD: Ade Chandra/Christian Hadinata, Indonesia
WD: Lin Ying/Wu Dixi, China
XD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1980 – Copenhagen
MS: Prakash Padukone, India
WS: Lie Ing Hoa Ivana, Indonesia
MD: Flemming Delfs/Steen Skovgaard, Denmark
WD: Nora Perry/Jane Webster, England
XD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1979 – Copenhagen
MS: Flemming Delfs, Denmark
WS: Lene Køppen, Denmark
MD: Masao Tsuchida/Yoshitaka Iino, Japan
WD: Gillian Gilks/Nora Perry, England
XD: Ray Stevens/Nora Perry, England

1978 – Copenhagen
MS: Liem Swie King, Indonesia
WS: Lene Køppen, Denmark
MD: Steen Skovgaard/Flemming Delfs, Denmark
WD: Mikiko Takada/Atsuko Tokuda, Japan
XD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Denmark

1977 – Copenhagen
MS: Flemming Delfs, Denmark
WS: Hiroe Yuki, Japan
MD: Bengt Fröman/Thomas Kihlström, Sweden
WD: Verawaty Wiharji/Imelda Wigoeno, Indonesia
XD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Denmark

1976 – Copenhagen
MS: Svend Pri, Denmark
WS: Lene Køppen, Denmark
MD: David Eddy/Eddie Sutton, England
WD: Joke van Beusekom/Marjan Luesken, Netherlands
XD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Denmark

1975 – Copenhagen
MS: Rudy Hartono, Indonesia
WS: Lene Køppen, Denmark
MD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesia
WD: Imelda Wigoeno/Theresia Widiastuty, Indonesia
XD: Tjun Tjun/Regina Masli, Indonesia

1974 – Copenhagen
MS: Svend Pri, Denmark
WS: Hiroe Yuki, Japan
MD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesia
WD: Machiko Aizawa/Etsuko Takenaka, Japan
XD: Elo Hansen/Ulla Strand, Denmark

1973 – Copenhagen
MS: Rudy Hartono, Indonesia
WS: Hiroe Yuki, Japan
MD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesia
WD: Joke van Beusekom/Marjan Luesken, Netherlands
XD: Elo Hansen/Ulla Strand, Denmark

1972 – Copenhagen
MS: Svend Pri, Denmark
WS: Eva Twedberg, Sweden
MD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
WD: Noriko Nakayama/Hiroe Yuki, Japan
XD: Wolfgang Bochow/Marieluise Wackerow, Western Germany

1971 – Copenhagen
MS: Rudy Hartono, Indonesia
WS: Noriko Takagi, Japan
MD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
WD: Noriko Tagaki/Hiroe Yuki, Japan
XD: Svend Pri/Ulla Strand, Denmark

1970 – Copenhagen
MS: Ippei Kojima, Japan
WS: Eva Twedberg, Sweden
MD: Henning Borch/Erland Kops, Denmark
WD: Etsuko Takenaka/Machiko Aizawa, Japan
XD: Klaus Kaagaard/Ulla Strand, Denmark

1969 – Copenhagen
MS: Svend Andersen, Denmark
WS: Hiroe Yuki, Japan
MD: Ippei Kojima, Japan/Bjarne Andersen, Denmark
WD: Noriko Takagi/ Hiroe Yuki, Japan
XD: Henning Borch/Imre Rietveld Nielsen, Denmark

1968 – Copenhagen
MS: Erland Kops, Denmark
WS: Eva Twedberg, Sweden
MD: Ippei Kojima/Kazumasa Nichino, Japan
WD: Noriko Tokagi/Hiroe Amano, Japan
XD: Per Walsøe/Pernille Mølgaard, Denmark

1967 – Copenhagen
MS: Tan Aik Huang, Malaysia
WS: Noriko Takagi, Japan
MD: Ng Boon Bee/Tan Yee Khan, Malaysia
WD: Noriko Tokagi/Hiroe Amano, Japan
XD: Svend Andersen/Ulla Strand, Denmark

1966 – Copenhagen
MS: Svend Andersen, Denmark
WS: Lisbeth von Barnekow, Denmark
MD: Ng Boon Bee/Tan Yee Khan, Malaysia
WD: Karin Jørgensen/Ulla Strand, Denmark
XD: Finn Kobberø/Ulla Strand, Denmark

1955 – Copenhagen
MS: Finn Kobberø, Denmark
WS: Aase Schiøtt Jacobsen, Denmark
MD: Jørgen Hammergaard Hansen/Finn Kobberø, Denmark
WD: Anni Jørgensen/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Jørn Skaarup/Anni Jørgensen, Denmark

1953 – Copenhagen
MS: Eddie Choong, Malaysia
WS: Aase Schiøtt Jacobsen, Denmark
MD: David Choong/Eddie Choong, Malaysia
WD: Iris Cooly/June White, England
XD: Eddie Choong, Malaysia/Agnete Friis, Denmark

1952 – Copenhagen
MS: Jørn Skaarup, Denmark
WS: Aase Schiøtt Jacobsen, Denmark
MD: Ong Poh Lim/Ismail Bin Marjan, Malaysia
WD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: David Choong, Malaysia/Tonny Ahm, Denmark

1951 – Copenhagen
MS: Wong Peng Soon, Malaysia
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Ong Poh Lim/Ismail Bin Marjan, Malaysia
WD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Arve Lossmann/Kirsten Thorndahl, Denmark

1950 – Copenhagen
MS: Nils Jonson, Sweden
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Arve Lossmann/John Nygaard, Denmark
WD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Børge Frederiksen/Tonny Ahm, Denmark

1949 – Copenhagen
MS: David G. Freeman, USA
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Ooi Teik Hock/Teoh Seng Khoon, Malaysia
WD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Chan Kon Leong, Malaysia/Tonny Ahm, Danmark

1948 – Copenhagen
MS: ]ørn Skaarup, Denmark
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Børge Frederiksen/Tage Madsen, Denmark
WD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Denmark

1947 – Copenhagen
MS: Poul Holm, Denmark
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Preben Dabelsteen/Jørn Skaarup, Denmark
WD: Aase Schiøtt Jacobsen/Marie Ussing, Denmark
XD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Denmark

1946 – Copenhagen
MS: Conny Jepsen, Sweden
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Preben Dabelsteen/Jørn Skaarup, Denmark
WD: Tonny Olsen/Kirsten Thorndahl, Denmark
XD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Denmark

1939 – Copenhagen
MS: Tage Madsen, Denmark
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: Ralph Nichols/R. M. White, Denmark
WD: Q. M. Allan, England/Ruth Dalsgaard, Denmark
XD: Ralph Nichols/V. M. Stapies, England

1938 – Copenhagen
MS: H. S. Ong, Malaysia
WS: D. M. C. Young, England
MD: Carl Frøhlke/Tage Madsen, Denmark
WD: Tonny Olsen/Bodil Riise, Denmark
XD: S. Ong, Malaysia/F. M. Creen, England

1937 – Copenhagen
MS: M. W. Field, England
WS: Tonny Olsen, Denmark
MD: T. H. Boyle/K. Woods, England
WD: Ruth Dalsgaard, Denmark/D. Graham, England
XD: Boyle/O. Wilson, England

1936 – Copenhagen
MS: Poul Nielsen, Denmark
WS: Ruth Frederiksen, Denmark
MD: Aksel Hansen/Sven Strømann, Denmark
WD: Tonny Olsen/Bodil Riise, Denmark
XD: Poul Nielsen/Ruth Frederiksen, Denmark